ijsselacademie
  • Onderzoeksinstituut
  • Kenniscentrum
  • Uitgeverij

Werkgebied

Werkgebied IJsselacademie
Land van Vollenhove
Salland
Werkgebied in Overijssel

Word Donateur

Voor minimaal € 20,- per jaar krijgt u 20% korting op onze uitgaven en ontvangt u jaarlijks zes keer het tijdschrift MijnStadMijnDorp. Historisch Tijdschrift Overijssel.

Vul hier het formulier in!

Vrijwilliger worden?

Wilt u vrijwilliger worden bij de IJsselacademie? Klik hier voor meer informatie.

Contact

U kunt ons door middel van het reactieformulier een bericht sturen. Rechtstreeks mailen met Medewerkers kan natuurlijk ook.

Stichting IJsselacademie

Molenstraat 28a 8261 JW Kampen Postadres Postbus 244 8260 AE Kampen t 038 331 52 35 f 038 333 42 04 e info@ijsselacademie.nl i www.ijsselacademie.nl

Nieuws

25 mei 2010 - Het geheim van de smid onthuld

Op donderdag 27 mei, vanaf 16.00 uur, presenteert de stichting IJsselacademie haar nieuwste uitgave, Het geheim van de smid. De vervaardiging en bewerking van Staphorster gebruikszilver. Het boek is geschreven door Wielent Harms. In de raadzaal van het gemeentehuis van Staphorst zal de directeur van de IJsselacademie, Jos Mooijweer, de eerste exemplaren overhandigen aan de Overijsselse gedeputeerde van Cultuur, de heer D. Buursink, aan de burgemeester van Staphorst, de heer J.D. Alssema en aan de heer W. Kappe, secretaris van de Historische Vereniging in de gemeente Staphorst. Het programma wordt muzikaal omlijst op accordeon door Frida Puplinkhuisen en Herman Brouwer. In het gemeentehuis is een expositie ingericht die tijdens kantooruren te bezichtigen is tot en met 30 juni.

In Staphorst is meer dan een eeuwlang gebruikszilver gemaakt door drie opeenvolgende generaties Drost. Aan deze familiereeks van ambachtslieden is een einde gekomen, doordat Freddy Drost, als laatste edelsmid van zijn geslacht, zijn activiteiten na 66 jaar heeft beëindigd. Drost heeft geen opvolger aan wie hij zijn kennis en ervaring op het gebied van oorijzers en overig gebruikszilver kan overdragen.

Meestal zijn gespecialiseerde zilversmeden weinig toeschietelijk om informatie over werkwijzen, materialen en recepturen prijs te geven, waardoor in de loop van de eeuwen veel informatie verloren is gegaan. Voor Freddy Drost ligt dat anders: hij wilde zijn geheimen graag delen met Wielent Harms, autoriteit op het terrein van kennis over de streekdracht in Overijssel.
In Het geheim van de smid passeren alle aspecten van het ambacht de revue. Zo is er aandacht voor de methodieken van het drijven en gieten en voor de innovaties die zich hierbij voordeden. Uitvoerig komt de vervaardiging van het oorijzer aan bod, een zeer karakteristiek onderdeel van de Staphorster dracht, maar ook andere vormen van gebruikszilver, zoals bijbelbeslag, tasbeugels, schoengespen en sigarettenpijpjes worden beschreven en in beeld gebracht. Op de bijgevoegde dvd is te zien hoe Freddy Drost zijn laatste oorijzer maakt.

Dankzij de medewerking van het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem en de Historische Vereniging Staphorst is er een prachtige fotobijlage toegevoegd waarop het gebruik van het ambachtelijk bewerkte edelmetaal in de Staphorster gemeenschap te zien is. Het geheim van de smid is een standaardwerk voor onze kennis over de historische edelsmeedkunst van gebruikszilver en -goud en een ware schatkamer voor iedereen met interesse in volkscultuur. Waardoor het belang van de uitgave zich uitstrekt tot ver buiten de dorpsgemeenschap van Staphorst.

Publiek bij de presentatie en opening van de expositie door Freddy Drost, met behulp van zijn laatstgemaakte, zilveren schaar. Op de achtergrond auteur Wielent Harms.

Presentatie Staphorst 270510

Opening Expositie Staphorst 270510


Voor uw bestelling: zie op de Home-pagina.

Terug naar het nieuwsoverzicht

Inhoud winkelwagentje
bekijken

Tekst van de Maond
Augustus 2010

Engelbertus

Agenda

Op de Agenda-pagina leest u belangrijke data in de nabije toekomst en de planning van de IJsselacademie op langere termijn.

Stel uw vraag

U kunt bij ons terecht met vragen over het immaterieel erfgoed in de regio. Vragen over de taal, de geschiedenis en de tradities in ons werkgebied.

Vul hier het formulier in!

Idee of Manuscript?

Hebt u een idee voor een uitgave? Bent u bezig met een interessant onderzoek dat een mooi boek zou kunnen opleveren? Zou het passen in het fonds van de IJsselacademie? Klik hier.

Zoekt u een goed doel?

De IJsselacademie is heel blij met haar 780 donateurs, die een belangrijk draagvlak vormen voor haar werk. Extra steun is echter meer dan welkom!